ISTETIMEA COPIILOR
ISTETIMEA COPIILOR
ISTETIMEA COPIILOR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ISTETIMEA COPIILOR

UN FORUM CU MAMICI SI COPII ISTETI
 
AcasaAcasa  Portal**Portal**  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Otita

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Vio
mamica fericita
mamica fericita



Mesaje : 1858
Data de inscriere : 08/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti

Otita  Empty
MesajSubiect: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:04 pm

Va voi scrie aici despre otita si complicatiile acesteia .
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:07 pm

i/am facut tu in tara inainte de a pleca in it 2 doze de prevenar
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:07 pm

am citit pe un forum ca un baietel o lua de la gradi de vreo 5 ori a avut la interval de 2 sapt in ro
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:08 pm

doamne ca nici nu stiu cum ma cheama ma sperie si furnica cand e vorba de copil
Sus In jos
Vio
mamica fericita
mamica fericita



Mesaje : 1858
Data de inscriere : 08/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti

Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:10 pm

Am experienta surorii mele , care la varsta de 5-6 anisori a avut otita . s-a intamplat sa se intample in perioada Craciunului si ai mei desi ii dadeau tratament nu au stiut ca daca incepe sa aiba si febra trebuie sa o tina mai linistita , adica sa nu alerge sa topaie ....pe vremea lui Ceausescu era altfel

Si a facut febra si din otita a inceput cu varsaturi si dureri de cap si au ajuns cu ea la spital la urgente pt ca infectia devenise mai grava si trecuse in meningita .

A stat apoi in spital vreo 3 saptamani pe punctii in coloana vertebrala , la pat si de atunci a ramas cu dureri de cap foarte mari . Si Doamne fereste , bine ca nu au mai fost si alte sechele .
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:11 pm

simo de obicei otita nu e contagioasa !de cele mai mult eori se face face dupa raceli cu multi muci nasul fiind necuratat ajunge la ureche !
Sus In jos
Vio
mamica fericita
mamica fericita



Mesaje : 1858
Data de inscriere : 08/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti

Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:11 pm

uite cate ceva ce am gasit pe net .poti citi aici
http://www.sfatulmedicului.ro/Infectiile-urechii/otita-la-copil_197
Sus In jos
Vio
mamica fericita
mamica fericita



Mesaje : 1858
Data de inscriere : 08/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti

Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:15 pm

Rolling Eyes asa e .... de la raceala pleaca .....ai mei au crezut ca e doar o raceala cu febra , apoi a dat-o in otita si apoi meningita . Daca nu e tratata corespunzator apar complicatiile . 😢
Si eu zic ca Emy sa mergi cu ea la control sa fie bine .
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:18 pm

Rolling Eyes vio eu am trecut prin astea cu denis .si simo chiar daca nu o mai doare nimic dupa tratament mergi la control dupa o sapaamana s ati constate medicul ca e urechiusa curata ! :!:
Sus In jos
Vio
mamica fericita
mamica fericita



Mesaje : 1858
Data de inscriere : 08/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti

Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:20 pm

Tratament: Tratamentul otitei externe consta in instilatii locale cu alcool boricat solutie 4%, in asociere cu administrarea de antibiotic (eritromicina, oxacilina). Deseori, trebuie investigat, la recomandarea medicului ORL-ist, terenul pe care survine aceasta infectie ce uneori imbraca un caracter recidivant. In aceste cazuri, cercetarea glicemiei poate evidentia un diabet ignorat. In cazul otitei medii acute supurate, frecvent intilnita la copii, tratamentul local consta in instilatii locale de glicerina boraxata sau solutie de boramid, 10 - 15 picaturi calde, aplicate de 3-4 ori pe zi. Concomitent, se urmeaza un tratament rinofaringian, cu vasoconstrictoare sau dezinfectante (Rinofug, Bixtonim, Fedrocaina, Mentorin, antibiotice sub forma picaturilor din solutii de Neomicina sau altele).De regula, trebuie evitata instilarea in nas a antibioticelor uzuale cum ar fi penicilina sau streptomicina, care induc reactii alergice, determinind imposibilitatea utilizarii lor in viitor. Durerea este deseori nocturna si cedeaza partial la aplicarea de caldura locala (saculet cu sare incalzita), ulei cald instilat in ureche, antitermice (aspirina, paracetamol), sedative (luminal). Tratamentul general consta in administrarea de antibiotice (penicilina sau eritromicina), asociate cu Biseptol, aspirina, paracetamol. Otita prost tratata cu antibiotice poate realiza o evolutie mascata, cu disparitia semnelor subiective si generale. Otita corect tratata cu drenaj realizat de medicul ORL-ist duce la vindecare fara complicatii in doua-trei saptamini.
Statistici: Incidenta complicatiilor otitelor acute este net scazuta sub influenta introducerii tratamentului cu antibiotice. Totusi, diagnosticarea lor precoce este imperios necesara in optimizarea rezultatelor terapeutice. Majoritatea complicatiilor (76%) sint datorate unor forme mai grave, fata de situatia din trecut (inainte de aoparitia antibioticelor), cind majoritatea (52%) apareau ca urmare a otitelor acute. Printre complicatii se numara meningita, abcesul cerebral, surditate. Rata mortalitatii a scazut de la 35% in epoca preantibiotica, la 5% actualmente.
Recomandari: Este foarte importanta prevenirea reinfectarii urechii, evitindu-se manevrele de curatare cu obiecte improvizate - bat de chibrit, scobitoare etc, ce pot produce leziuni si infectii. Bolnavul trebuie sa stie ca la primul semn de suferinta trebuie sa se prezinte la medic.


Sus In jos
Vio
mamica fericita
mamica fericita



Mesaje : 1858
Data de inscriere : 08/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti

Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:24 pm

Nu trebuie acum sa intri in panica acum Simo , dar daca zici ca a recidivat dupa 3 saptamani , cu siguranta nu a fost vindecata bine prima data . Daca ai putea sa o tii mai multe zile acasa ar fi ideal . :!:
astept sa imi spui maine ca ati facut .
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:34 pm

doamne

ce stiu este ca ary nu sa plans decat fff putin si prima data de ureche cum i/am dat ceva gata nu a duruto si acum la fel dr zicea ieri ca e un inceput posibil de la nasuc care e infundat sa ii dau pana maine nurofen de 2 ori pe zi si tachipirina la febra daca face,maine oricum o duc la pediatra pt ca obisnuiesc pt linistea mea sa o vizitez mereu cum aici nu bag nimanui in buzunar nimic am si uitat de metoda din ro vai cati bani am bagat la dr pt copii ce magari,doar ca mi se pare ciudat ca din nou
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:35 pm

stai linisttita simona n ui nimic grav si nici neobisnuit !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:37 pm

am auzit ca otita e dureroasa doamne noi nu am fost asa am vazut ca ii curgea urechea un pic si nasul ff infundat o spal cu ser mi frica de aerosol cu cortizon si nici nu vrea sa faca nici ea
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:38 pm

simo e foarte important sa aiba nasul curat mereu !sa nu o lasi cu mucii in nas s ai cureti nasucul bine
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:48 pm

multumesc fetele va pup mult
Sus In jos
Mary
Admin
Admin
Mary


Mesaje : 8948
Data de inscriere : 02/12/2010
Varsta : 40
Localizare : Mangalia Constanta

Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:52 pm

eunu am avut pb cu otita la nici un copil si feresca dumnezeu de asa ceva
Sus In jos
https://gemenii-mei-frumosi.forumgratuit.ro
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyDum Mar 20, 2011 4:56 pm

uite nici eu pan acum la gradi vai ca sunt ca un iepure
Sus In jos
Vio
mamica fericita
mamica fericita



Mesaje : 1858
Data de inscriere : 08/12/2010
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti

Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  EmptyLun Mar 21, 2011 8:36 am

Nici eu nu am avut problema asta cu Andrei , dar ma chinui in fiecare zi sa ii carat urechiusele ca nu ma lasa deloc . Cu nasucul ma lasa dar la urechi e de groaza .....face ca toate alea .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Otita  Empty
MesajSubiect: Re: Otita    Otita  Empty

Sus In jos
 
Otita
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ISTETIMEA COPIILOR :: SANATATE-
Mergi direct la: