ISTETIMEA COPIILOR
ISTETIMEA COPIILOR
ISTETIMEA COPIILOR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ISTETIMEA COPIILOR

UN FORUM CU MAMICI SI COPII ISTETI
 
AcasaAcasa  Portal**Portal**  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

  E -urile

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



   E -urile Empty
MesajSubiect: E -urile      E -urile EmptyDum Feb 27, 2011 5:01 pm

13 lucruri despre E-uri �

In ultimii ani se vorbeste tot mai des despre efectul negativ al E-urilor asupra sanatatii. Ce sunt ele si cum le evitam?

1. Sunt substante chimice folosite pentru a inbunatati gustul unui produs sau pentru a-i prelungi valabilitatea.
2. Se gasesc in alimente, cosmetice sau medicamente.
3. Ne afecteaza sanatatea producand tulburari gastrice, boli ale ficatului, diabet, boli cardiovasculare, cancer.
4. Alimentele ecologice NU contin E-uri.
5. Efectele negative apar in timp, dupa ani de zile. La astmatici sau alerrgici pot aparea manifestari imediate.
6. Zaharina este suspecta de producerea cancerului. Atentie la bauturile light.
7. Exista E-uri care dau dependenta.
8. Alimentele bogate in E-uri contin o mare cantitate de sare, zahar si grasimi.
9. Cele mai periculoase sunt in sarea de lamaie,guma de mestecat, margarina, branza topita, mustar, dulciuri, racoritoare.
10. E-urile sub forma de fosfanti pot impiedica absorbtia si fixarea calciului.
11. Este recomandat sa citim cu atentie eticheta produsului inainte de consum. Le gasim ca: agenti de afanare, agenti de umezire, conservanti, indulcitori, acidifianti, antioxidanti.
12. Copiii, gravidele, cardiacii, diabeticii trebuie sa fie prudenti in consumul alimentelor preparate industrial.
13. Exista E-uri care NU dauneaza: E306 - vitamina E naturala, E440 - vitamina C naturala, E322 - lecitina din ciocolata si colorantii naturali obtinuti din flori, fructe si legume.
Sus In jos
erikaeva3
Mamica adevarata
Mamica adevarata
erikaeva3


Mesaje : 653
Data de inscriere : 26/02/2011
Varsta : 45
Localizare : Ungaria, Zalaegerszeg

   E -urile Empty
MesajSubiect: Re: E -urile      E -urile EmptyDum Feb 27, 2011 5:04 pm

interesant , o parte deja stiam , multumim Emy
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



   E -urile Empty
MesajSubiect: Re: E -urile      E -urile EmptyDum Feb 27, 2011 5:06 pm

d apai eva mai exista oare ceva san u aiba E-uri?
Sus In jos
Mary
Admin
Admin
Mary


Mesaje : 8948
Data de inscriere : 02/12/2010
Varsta : 40
Localizare : Mangalia Constanta

   E -urile Empty
MesajSubiect: Re: E -urile      E -urile EmptyLun Feb 28, 2011 8:56 am

nunu
si in fructe si legume sunt acum
zice mancati fructe si legume sa fiti sanatosi :( mai tare te imbolnavesti va ziv eu
Sus In jos
https://gemenii-mei-frumosi.forumgratuit.ro
Ionut
super tatic
super tatic
Ionut


Mesaje : 42
Data de inscriere : 05/02/2011
Varsta : 51
Localizare : mangalia

   E -urile Empty
MesajSubiect: Re: E -urile      E -urile EmptyLun Mar 14, 2011 2:49 pm

E 160 - licopenul (colorant roşu-galben) este un caroten natural obţinut din tomate. Poate reduce riscul apariţiei cancerului

E 162 - este “roşu de sfeclă” , un colorant natural extras din sfecla roşie şi se găseşte în sucuri, lichioruri, prăjituri, bomboane, snacks-uri.

E 300 este vitamina C, sau acidul ascorbic . Este un aditiv ce ajută la menţinerea culorii roşii a cărnii şi la conservarea gustului ei.

E 306 este vitamina E şi se găseşte în lapte, carne, ulei vegetal.
E 101 – sau vitamina B12 este un colorant natural obţinut din germeni de grâu, ficat, drojdii. El ajută la menţinerea metabolismului glucidelor, grăsimilor şi proteinelor ce repară ţesuturile organismului.
E 100 (curcumina) - acest colorant galben natural este hepatoprotector, favorizând secreţia biliară. El ajută la menţinerea glicemiei diabeticilor, şi are un un efect anticancerigen. Îl găsim în margarină, gemuri, jeleuri, cârnaţi, supe, fulgi de cartofi, în general in alimente de culoare galbenă.

E322 – este lecitina din ciocolată.

E 140 – sau clorofila, se găseşte în pasta de dinţi, dulciuri colorate sau în apa de gură şi combate halena (respiraţie neplăcut mirositoare).


Reţine faptul că produsele care conţin aditivi naturali, care nu sunt dăunători, sun puţin mai scumpe.

Sus In jos
david
Moderator
Moderator
david


Mesaje : 8573
Data de inscriere : 03/03/2011
Varsta : 43
Localizare : tg frumos-iasi

   E -urile Empty
MesajSubiect: Re: E -urile      E -urile EmptyMar Mar 15, 2011 10:08 am

interesant articol
pana si in pastile , antibioticul pe care il beau acum sunt 3 de E-uri .... queen
Sus In jos
totu andra
mamica fericita
mamica fericita
totu andra


Mesaje : 2346
Data de inscriere : 01/02/2011
Varsta : 40
Localizare : bucuresti

   E -urile Empty
MesajSubiect: Re: E -urile      E -urile EmptyMar Mar 15, 2011 10:11 am

nu mai ai ce sa mananci fara E-uri deaia e canceru ca gripa!!!toti o sa murim de cancer pana la urma!!!Suntem omorati incet si sigur!!!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



   E -urile Empty
MesajSubiect: Re: E -urile      E -urile EmptyMar Mar 15, 2011 1:34 pm

Rolling Eyes mie tare mi frica cu medicamentele,am renuntat la vegeta,sucuri preparate de carne citesc tot pe etichete ,si iau doar ce este in italia crescut ma refer la animal pt ca scrie ce anume a mancat ,oua bio nr 0 sau 1,lapte bio si la ary,folosesc doar sare de mare naturala fara antiaglomeranti,tot ce este natural sau aproape natural costa mai mult asta este, mai bine sanatos decat cu bani in buzunar,sa va feriti de glutamat de sodiu sau E650 am inteles de la otv ca asta/i baza in ro :!:
Sus In jos
Continut sponsorizat





   E -urile Empty
MesajSubiect: Re: E -urile      E -urile Empty

Sus In jos
 
E -urile
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ISTETIMEA COPIILOR :: SANATATE-
Mergi direct la: