ISTETIMEA COPIILOR
ISTETIMEA COPIILOR
ISTETIMEA COPIILOR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ISTETIMEA COPIILOR

UN FORUM CU MAMICI SI COPII ISTETI
 
AcasaAcasa  Portal**Portal**  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 examenul papanicolau

In jos 
+2
irinaj
Mary
6 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyVin Mar 04, 2011 3:39 pm

Rezumarea primului mesaj :

Testul Papanicolau (care se mai numeste si frotiul Papanicolau) face parte din examenul ginecologic de rutina. Testul Papanicolau este folosit cu scopul identificarii modificarilor celulare anormale de la nivelul cervixului si pentru screeningul cancerului de col uterin.
Un test Papanicolau anormal arata ca celulele din cervix sunt modificate. Un rezultat anormal la acest test nu este neobisnuit, intrucat in mod normal celulele din cervix sufera in permanenta modificari. Aproximativ 5% pana la 10% din femeile care fac anual un test Papanicolau au un rezultat anormal, dar numai un mic procent din aceste rezultate anormale arata modificari care ar putea evolua spre cancer de col uterin.
Potrivit schemei preconizate de Papanicolau, celularitatea frotiului citologic se poate prezenta in cinci clase, dupa gradul de deviere citologica de la cel normal:

CLASA

CELULARITATEA FROTIULUI

CLASA I

Celule normale

CLASA II

Celule cu modificari atipice benigne (celule epiteliale cu modificari de natura inflamatorie, PMN, limfocite, histiocite, etc.)

CLASA III

Citologie sugestiva, dar neconcludenta pentru malignitate (frotiu suspect)

CLASA IV

Citologie puternic sugestiva pentru malignitate (prezente celule tumorale maligne in numar redus)

CLASA V

Citologie concludenta pentru malignitate (prezente celule maligne in placarde)

fetelor voi faceti anual acest test papanicolau?
Sus In jos

AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 5:51 pm

Nu prea cred ca in aprilie era dublata, am avut tratament soc, iar acum e de aproape 4 ori mai mare, deci glanda hipofiza din creier care secreta prolactina face ravagii la nivel hormonal, si da sigur o sa am tratament mai dur ca prima data ca sa o tina sub control, si controale dese ca sa nu ma trezesc sterila, ca asta patesti de la Prolactina in cantitate masiva... copii la sfantul asteapta sigur ... ca de asta nu am mai ramas din 2008.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 7:33 pm

off Clara imi pare tare rau de rezultatul prolactinei ...dar totusi nu exista tratament pentru a vindeca asta ?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 7:44 pm

Trebuie sa ma programez de urgenta la o/un dr endocrinolog cel tarziu saptam ce vine sa imi faca RMN sa se vada ce e cu glanda hipofiza din creier, se pare ca e f mult marita (asta banuie doctora mea) si apoi mi se da tratament in permanenta pt tinerea sub control.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 7:50 pm

off Clara si nu ti a recomdata vreun endocrinolog bun?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 7:53 pm

Mi-a zis o dr buna de acolo, iar daca nu gasesc pe net alte informatii, o sa merg la ea, ptr ca nu am absolut deloc timp de pierdut.
Fiecare zi poate sa duca la o valoare mai mare.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 7:57 pm

da Clara trebuie sa mergi urgent sa nu mai pierzi nici o zi !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 8:02 pm

Ravagii sunt sigur facute daca de 3 ani am avut simptome si abia acum in aprilie am depistat, iar acum 2 sapt m-am dus pt ca am vazut simptomele si am avut dreptate era asa cum nu trebuia ...

O sa ma programez si o s-o rog pe doctora sa imi faca, ce o stii ea mai bine sa isi revina organismul, daca gaseste si tiroida desi prima data a fost bun rezultatul, s-o opereze, sa faca ce stie numai sa nu raman infertila examenul papanicolau - Pagina 2 937313
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 8:04 pm

Claraaaaaaaa te rog nu dispera eu stiu pe endocrinoloaga surorii mele mai mici Marie .este la medlife ...daca vrei poate te pot ajuta cu o informatie
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 8:07 pm

Le trimit acum mail la clinica la Dna Luminita care e la receptie dar recolteaza si probele pt laborator.

O s-o intreb pe cine imi recomanda pe cele 2 care le au la sediul din Vitan si apoi sa imi fac programare, ca sa ma duc cu tot istoricul asa cum mi-a zis dr gineco, pe care o am tot acolo.
Asa ele pot comunica, daca au ceva nelamuriri.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 8:10 pm

Rolling Eyes Clara iti urez succes sa ai si fii optimista toate se v or sfarsi bine draguta mea ! 🎅 Crying or Very sad
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 8:23 pm

Multumesc.
Degeaba am uterul bine, degeaba am Papanicolaul bine, atata timp cat asta e muuuult peste limitele admise (intre 64 - 395) iar eu o am 1152 si care Rolling Eyes ceea ce am spus mai sus.

Doctora la care voi merge sigur va face tot posibilul.Si o sa ii multumesc pt asta!
Singura chestie care o face prolactina super high sunt infertilitatea si eventual niste noduli la sani, deci "nimic grav".

Te :!: dulce.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 9:26 pm

off Clara tot ce pot s ati spun e sa te ajute Dumnezeu sa te faci bine si sa revii la valorile normale! :!:
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyMier Iul 13, 2011 9:39 pm

Mersi Adri, dar acum chiar am primit o lovitura grea si sper doar sa nu am o formatiune pe hipofiza, ca imi e groaza.

Fetelor iertati-ma ca v-am incarcat sufletul cu problema mea, dar simteam nevoia disperata sa vorbesc cu cineva, ca saraca mama mea numai ea stie ce e in sufletul ei dupa ce am sunat-o, iar al meu abia a schimbat 2 cuvinte in seara asta, stiind ca retraiesc iarna-primavara lui 2009-2010 cand am avut analize f dificile.

Va pup si iertare.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyJoi Iul 14, 2011 6:20 am

DOAMNE CLARA sa nu mai faci niciodata asa nu ne ai incarcat deloc cu nimic !aseara mi s a rupt sufletul de tine m am gandit la tine pana am adormit in ce stare oribila tre sa fii ...dar din pacate nu am putut sa te ajut mai mult ..sincer daca as fi putut mi ar fi placut sa fiu langa tine !HAI Clara capu sus si gandeste pozitiv lucrurile trebuie sa fie bine ! :!: :33: 🎅 jocolor
Sus In jos
david
Moderator
Moderator
david


Mesaje : 8573
Data de inscriere : 03/03/2011
Varsta : 43
Localizare : tg frumos-iasi

examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyJoi Iul 14, 2011 8:35 am

clara, iubita curaj suntem alaturi d etine oricand ai nevoie d eo vorba buna , suntem cui gandul si inim alaturi de tine, te incearca Dumnezeu mai tare dar las aca vei iesi tu biruiitoare si din asta ptr ca esti o mare luptatoare, curaj draga mea examenul papanicolau - Pagina 2 1685985038
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyJoi Iul 14, 2011 10:56 am

Multumesc Adri si Iri, dar emotia, teama si cum vreti s-o numiti e acolo inevitabil, ganditi-va doar la valoarea normala a prolactinei la o persoana sanatoasa 64.0-395.0 mlU/L , iar rezultatul meu acum este de 1152 mlU/L (fata de 720.0mlU/L cat era in mar-apr).

Acum nu pot decat sa merg mai departe cu investigatiile si sa sper catusi de putin sa fie doar hipofiza marita si nimic altceva, ca de la copii mi-am luat gandul.
Sus In jos
david
Moderator
Moderator
david


Mesaje : 8573
Data de inscriere : 03/03/2011
Varsta : 43
Localizare : tg frumos-iasi

examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyVin Iul 15, 2011 2:08 pm

dar eu nu inteleg de la ce iti creste tie asa valoarea asta a prolactinei de la ce ? e ceva din trecut sau...te simti rau ? ce stari ai?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyVin Iul 15, 2011 2:15 pm

Prolactina este un hormon secretat de glanda hipofiza care se afla in creier.
Ea se secreta doar in sarcina sau pe fond puternic de stres, medicamentatie, ovare polichistice, zona zoster si altele.

La mine s-a depistat anul trecut hiperprolactinemia ca asa se numeste boala, care se pare ca e din cauza neopririi totale a lactatiei dupa prima sarcina cand mi s-a dat Dostinex sa opreasca lactatia ca aveam 5 luni jum de sarcina la cezariana.

Hormonul asta daca nu esti gravida, iti da mari batai de cap in sensul ca poti face noduli, nu ai ovulatie, nu se prinde sarcina, se opreste in evolutie si infertilitate.

Ca simptome - dureri surde de cap, ameteala, dureri de sani care cresc in intensitate o data cu explozia valorilor prolactinei, tulburari de vedere.

Dr mea gineco a spus ca de cele mai multe ori ea e cauza ca nu ramai insarcinata, si nu trompele infundate, numai ca multi medici nu ii acorda importanta si nu o dau in setul preconceptional de analize.

O la fel de mare importanta o are Sindromul Tromboflebic, care da picioare umflate la gravida, se opreste sarcina sau mai rau cheaguri pe vene.
Sus In jos
david
Moderator
Moderator
david


Mesaje : 8573
Data de inscriere : 03/03/2011
Varsta : 43
Localizare : tg frumos-iasi

examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyVin Iul 15, 2011 3:06 pm

aoleuuu fato de asta ai tu dureri de cap asai?offf....... cate necazuri tu clara, bine ca ai un dr bun care te va pune pe picioare si de data asta, suntem cu gandu alaturi de tine scumpo Crying or Very sad
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyVin Iul 15, 2011 3:15 pm

Mersi frumos Irina.
De asta spun eu mereu, cautati un medic care va deschide ochii, urechile, calea catre vindecare si mai ales catre sufletul timorat.

Ea din aproape in aproape timp de 2 ani mi-a facut toate investigatiile posibile, si chiar si dupa ce plec in strainatate, voi face si acolo daca e nevoie ca sistemul medical mi-a zis ca e f bun, dar o sa fac si cand vin in tara ptr ca incredere am 1000 la mie in ea.
Sus In jos
sinziana
Mamica perfecta
Mamica perfecta
sinziana


Mesaje : 475
Data de inscriere : 28/02/2011
Varsta : 35
Localizare : tinca jud bihor

examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyVin Iul 15, 2011 4:49 pm

de la ce varsta se face?????off am examenul papanicolau - Pagina 2 2308211526 cu voi mai invat si eu cate ceva ;)) :roll:
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyVin Iul 15, 2011 4:52 pm

Examenul Papanicolau se face din momentul in care femeia si-a inceput viata sexuala, chiar cu partenerul stabil, logodnic/sot si ce o mai fi el.

Acest examen detecteaza inflamatiile, infectiile si mai ales celulule anormale de la nivelul colului uterin care dau cancerul de col!

Cat despre Hormonul Prolactina marit fata de valorile normale, poti sa il ai de ani de zile din adolescenta si sa nu stii de el, iar printr-o analiza de sange data de dr gineco si anume PRL intr-o sapt afli daca ai sau nu hipo sau hiperprolactinemie.
Sus In jos
sinziana
Mamica perfecta
Mamica perfecta
sinziana


Mesaje : 475
Data de inscriere : 28/02/2011
Varsta : 35
Localizare : tinca jud bihor

examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyVin Iul 15, 2011 4:56 pm

aha examenul papanicolau - Pagina 2 1485186963 mult clara o sa il fac si eu sa fiu in siguranta Crying or Very sad
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyVin Iul 15, 2011 4:57 pm

Pana in 50 de ani se face 1 data pe an, apoi la 6 luni. :!:
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyJoi Iul 21, 2011 1:52 pm

mi au iesit rezultatele maine seara va spun !ufff abia astept sa vad si eu ! examenul papanicolau - Pagina 2 385813 examenul papanicolau - Pagina 2 254292 examenul papanicolau - Pagina 2 254292 examenul papanicolau - Pagina 2 254292
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyJoi Iul 21, 2011 1:55 pm

mi am adus aminte cum se chemau 2 dintre analize mycoplasma si ureaplasma
Sus In jos
david
Moderator
Moderator
david


Mesaje : 8573
Data de inscriere : 03/03/2011
Varsta : 43
Localizare : tg frumos-iasi

examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyJoi Iul 21, 2011 2:54 pm

bafta adri sa ne spui ce ti-a spus dr Crying or Very sad
Sus In jos
Mary
Admin
Admin
Mary


Mesaje : 8948
Data de inscriere : 02/12/2010
Varsta : 40
Localizare : Mangalia Constanta

examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyJoi Iul 21, 2011 4:15 pm

succes sa iasa bine sa a apucati de pufoasa
Sus In jos
https://gemenii-mei-frumosi.forumgratuit.ro
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyJoi Iul 21, 2011 6:32 pm

Mycoplasma si ureaplasma sunt in analizele de baza, care de obicei ies bine ca si papanicolaul, deci nu ai de sa-ti faci griji!
Sanatate multa in continuare!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyJoi Iul 21, 2011 8:54 pm

multumesc Clara si ti e la fel draga mea !mary mersi !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 EmptyJoi Iul 21, 2011 8:55 pm

:!: Adri
Sus In jos
Continut sponsorizat





examenul papanicolau - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: examenul papanicolau   examenul papanicolau - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
examenul papanicolau
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ISTETIMEA COPIILOR :: SANATATE-
Mergi direct la: