ISTETIMEA COPIILOR
ISTETIMEA COPIILOR
ISTETIMEA COPIILOR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ISTETIMEA COPIILOR

UN FORUM CU MAMICI SI COPII ISTETI
 
AcasaAcasa  Portal**Portal**  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 cola un pericol?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: cola un pericol?   cola un pericol? EmptyMier Mar 09, 2011 9:12 am

Multe persoane iubesc exagerat de mult cola, indiferent de marca, desi s-a demonstrat de nenumarate ori faptul ca aceasta face rau organismului. Sa fie de vina campania de marketing mult prea bine pusa la punct, popularitatea ei printre cunoscuti, astfel incat esti si tu influentata sau pur si simplu gustul acela unic iti da dependenta?

Afla insa de ce este mai bine pentru sanatatea ta sa renunti la cola. Avem chiar patru argumente in acest sens.

1. Cei care consuma cola vor avea probleme in a asimila substante folositoare precum vitamina A, calciu sau magneziu, spre deosebire de cei care consuma bauturi sanatoase precum lapte degresat sau suc natural de fructe. Cola contine acid fosforic care elimina din organism calciul si magneziul. Aceste doua substante iti intaresc imunitatea si o ajuta sa lucreze la maxim.

2. Cola contine un nivel ridicat de fructoza, precum si radicali liberi care pot provoca boli, dezvoltarea diabetului si complicatii in diabet.

3. Sticlele de plastic care contin cola sau chiar si apa au in compozitia lor o substanta chimica toxica. Aceasta se transfera in cola si ulterior in organismul tau. Cercetarile din domeniu leaga aceasta substanta chimica de o serie de boli, precum si de deprecierea sistemului imunitar. In special copiii trebuie feriti de o astfel de substanta chimica, mai ales in dieta zilnica.

4. Cola contribuie la cresterea in greutate. Poate greu de crezut, dar adevarat. In cadrul unui studiu care a cuprins 1550 de persoane, cele care au baut cola au prezentat un risc cu 41% mai ridicat de a fi obezi raportat la fiecare cana sau sticla de cola pe care o beau zilnic.

Practic, tot ce inseamna gust dulce atentioneaza organismul sa stocheze grasime si carbohidrati, care ulterior iti dau senzatia de foame. In plus, gustul dulce provoaca secretia de insulina, care blocheaza capacitatea organismului de a arde grasimile.
voi beti cola?dati si copilasilor ?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptyMier Mar 09, 2011 9:54 am

eu cred ca are sigur si E150 care este fff periculos,eu am baut ffff mult atat in ro cat si aici ,in ro am fost casiera la gara si ma antrenam cu fetele la cola si pepsi era ca un drog,aici cola e si mai buna am baut fff mult si am pus kg multe pe mine,ary nu bea sucuri nu ii plac doar foarte rar nectar de caise,apa o reprezinta asa zice este prietena ei
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptyMier Mar 09, 2011 10:04 am

ce bine ca ary nu bea sucuri bravo ei ca apa e prietena ei !si tu mai bei cola si acu simo?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptyMier Mar 09, 2011 10:16 am

nu doar apa minerala nici nu mai incerc,la dietolog cand am fost mi/a dat voie 1 data pe luna un pahar nu mare dar eu am renuntat de tot,daca as putea renunta si la paine
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptyMier Mar 09, 2011 10:45 am

bravo simo asa te vreau sa nu mai bei ca tare rau ne face !nici eu nu beau si n am baut niciodata nu o pot bea imi face rau !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptyMier Mar 09, 2011 10:50 am

ai dreptate,aici stiu o mamica care ii da cu biberonul cola la bebe de 1 an cica face bine la digestie nu m/am inscris la subiect cu ea pt ca vede doar inainte
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptyMier Mar 09, 2011 10:55 am

rabbit cceeeeeeee?Doamne fereste ce mame inconstiente !pffff auzi cola cu biberonu si la 1 an....no comment frate
Sus In jos
Mary
Admin
Admin
Mary


Mesaje : 8948
Data de inscriere : 02/12/2010
Varsta : 40
Localizare : Mangalia Constanta

cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptySam Mar 12, 2011 8:48 pm

nici ueu numai beau colo..da am baut sinoi nu exagerat dar maibeam.si bia mai bea dar rarcate o gura.si al baieti leam dat d epofta o gura dar acum s adus din casa gata nu se mai cumpara
Sus In jos
https://gemenii-mei-frumosi.forumgratuit.ro
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptySam Mar 12, 2011 8:54 pm

si noi bem dar mai rarut ca daca nu se suie baietii pe pereti :(
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptySam Mar 12, 2011 8:57 pm

eu nu beau deloc sucuri accidulate,mai ales cola si nici andrei nu bea sucuri accidulate ci doar naturale sau facute in casa.
Sus In jos
david
Moderator
Moderator
david


Mesaje : 8573
Data de inscriere : 03/03/2011
Varsta : 43
Localizare : tg frumos-iasi

cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptyLun Mai 16, 2011 5:33 pm

eu mai beau pepsi dar am sa o raresc ca stiu ca nu ebun de nici o culoare :@:
Sus In jos
ancam
Mamica perfecta
Mamica perfecta
ancam


Mesaje : 335
Data de inscriere : 13/05/2011
Varsta : 49
Localizare : tg-frumos , jud iasi

cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptyLun Mai 16, 2011 8:58 pm

mie de la sucurile naturale imi este rau....doar de la cele acidulate ma simt bine [ca de obicei nu prea sunt in randul lumii Sad ]
doar ca beau rar caci nu-mi permit.am avut o perioada in care devenisem dependenta...dar mi-am revenit .
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptySam Mai 21, 2011 6:47 pm

nu mai beau decat apa o luasem rau pe ulei cu cola
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptySam Iun 11, 2011 8:30 pm

daca vreti sa va lamuriti cat e de periculoasa luati o bucata de ficat porc puneti-o intr-un vas cu cola, asteptati 24-40 de ore si observati cum e acea bucata de ficat.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptySam Iun 11, 2011 8:52 pm

asa nasoala e cola clara????
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptySam Iun 11, 2011 9:17 pm

ff periculoasa eu stiu cu carnea in cola aproape ca dispare
Sus In jos
david
Moderator
Moderator
david


Mesaje : 8573
Data de inscriere : 03/03/2011
Varsta : 43
Localizare : tg frumos-iasi

cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptyLun Iun 13, 2011 2:49 pm

atunci nici eu nu mai beau ca pot trai si fara cola
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? EmptyLun Iun 13, 2011 2:53 pm

asa este eu am vazut experimentul la tv !facuse ficatul vraiste nu mai era ni8k de el !
Sus In jos
Continut sponsorizat





cola un pericol? Empty
MesajSubiect: Re: cola un pericol?   cola un pericol? Empty

Sus In jos
 
cola un pericol?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ISTETIMEA COPIILOR :: SANATATE-
Mergi direct la: